top of page

Dogoterapia

140zł

50 minut

Opis:
 

Dogoterapia jest uzupełnieniem właściwej terapii.

Bierze w niej udział odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies. Zajęcia prowadzi specjalista mający uprawnienia do prowadzenia dogoterapii.

Program przygotowywany jest idywidualnie, z uwzględnieniem odpowiednio dobranych celów i form terapeutycznych.


WSKAZANIA DO DOGOTERAPII

-zaburzenia lękowe - jeśli obszarem problemowym jest zahamowanie emocjonalne, pies-dogoterapeuta pozwala na pozbawione oceny wywoływanie aktywności. Sam też popełnia błędy - obserwowanie ich często powoduje, że pacjenci też przestają bać się oceny, podchodzą do siebie łagodniej. Ponadto pies swoją obecnością pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy.

-lęk przed psami - pierwszymi etapami terapii są zajęcia bez psa. Z czasem, wraz ze wzrostem tolerancji na bodziec lękowy pozwala się dziecku na ostrożny kontakt z psem. Wytrenowany zwierzak jest doskonałym

-niepełnosprawności intelektualnej - dzieci z NI doświadczają trudności w wielu obszarach rozwoju, np. w obszarze zdolności poznawczych takich jak: uwaga, pamięć, rozumowanie a także motoryka duża i mała, koordynacja ruchowa a także w zakresie edukacji i zaburzeń integracji sensorycznej. Klasyczne zadania często są dla nich nudne i nieatrakcyjne, odmawiają ich wykonywania. Obecność psa zwiększa atrakcyjność zajęć, co powoduje, że dzieci chętnie razem z psem ćwiczą dane umiejętności.

-depresji - ważnym elementem terapii w zaburzeniach depresyjnych jes aktywizacja. Pies-dogoterapeuta doskonale pełni taką funkcję gdyż sam w sobie jest ciekawym i angażującym towarzyszem- domaga się zainteresowania, głaskania, karmienia. Liże i kładzie głowę na kolanach. Terapeuta prowadzący kreuje takie okoliczności, by maksymalnie zaangażować pacjenta, wyzwalając aktywności i ukierunkować ekspresję "do zewnątrz" zamiast "do wewnątrz", jak działa układ nerwowy osób w depresji. Forma spędzania czasu z psem utwierdza w przekonaniu bycia potrzebnym i akceptowanym.

-u osób starszych - pacjenci w podeszłym wieku wymagają kompleksowej opieki. Często cierpią na różne zaburzenia, które ograniczają ich funkcjonowanie, depresję. Obecność psa sprawia im radość, stanowi rozrywkę a przy tym wymaga ruchu i wzmaga pracę mózgu.

-zaburzeń ze spektrum autyzmu - pies jest dla osoby z autyzmem atrakcyjny w większym stopniu niż człowiek, stąd stanowi bodziec pośredniczący w terapii- pomiędzy brakiem interakcji ze światem zewnętrznym a komunikacją, współpracą, budowaniem wspólnego pola uwagi.


CO MAGICZNEGO JEST W DOGOTERAPII?

-motywator - pies jako zwierzę futrzaste, przyjemne w dotyku, stale znajdujące się w ruchu, przyciąga wzrok, intryguje swoim zachowaniem. Gdy wykonuje zadania, rozbawia nieporadnością lub fascynuje sprawnością. Pacjent jest uczestnikiem zabaw, w których tak dobiera się ćwiczenia by w zabawę z psem wplecione były zadania nieco wykraczające poza sferę komfortu dziecka. Gdy jego uwaga koncentruje się na psie, nie na zadaniach. Dzieci i osoby dorosłe chętniej wtedy biorą udział w zajęciach, bardziej się starają, często pokonują swoje bariery nie zdając sobie nawet sprawy, że wykonują ćwiczenia. Zwykłe aktywności związane z opieką nad psem mogą być wykorzystane do określonych ćwiczeń jak np ruchy celowe, ćwiczenia fizyczne.

-pies nie ocenia - zwierzę nie jest zdolne do oceny, którą często my, ludzie, wyrażamy niechcący -mając nadzieję na doświadczenie efektów terapii, czujemy i okazujemy zawód gdy ćwiczenie nie wychodzi. Ponadto psu również zdarzają się błędy, które rozbawiają i obniżają poziom oczekiwań. Pacjent pozbawiony lęku pracuje lepiej i skuteczniej wykorzytuje swój potencjał.

-obecność zwierząt w naszym otoczeniu wspomaga wydzielanie hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie; podwyższa poziom oksytocyny, obniża poziom kortyzolu (odpowiedzialnego za odczuwanie stresu). Łagodzi więc negatywne nastroje. Poprawia ogólny stan psychofizyczny.



WAŻNE INFORMACJE

Dogoterapia odbywa się w domu klienta. Jeśli Państwo wyrażają życzenie, aby sesje organizować w innym miejscu- proszę o informację telefoniczną lub mailową przy zgłoszeniu. Wtedy zostanie wyznaczone odpowiednie do tego miejsce.


Dobrostan psa-terapeuty jest niezbędny, aby zachować wysoki standard zajęć, bezpieczeństwo pacjenta i samego czworonoga. Jeśli zgadzasz się zaprosić dogoterpeutę do domu, koniecznie zadbaj o właściwe dla niego warunki:

-przewietrz pomieszczenie, w którym będą odbywały się zajęcia- pies ma bardzo czuły węch. Nowe zapachy i ich intensywność są dla niego męczące a często też drażniące

- niezbędnym elementem wyposażenia pomieszenia jest dywan - gdy psu ślizgają się łapy nie jest w stanie wykonywać swoich zadań.

-pomieszczenie musi być wystarczająco duże, aby pies mógł odejść od ludzi i odpocząć, gdy tego potrzebuje. Jest to element psychoedukacji dla pacjenta, ale też czas na zregenerowanie sił dla psa.

-pamiętaj, że pies-dogoterapeuta to nadal zwierzę. Decydując się na zajęcia z jego udziałem pamiętaj, że pies brudzi- może się zdarzyć, że poślini meble, drapnie coś przypadkiem, bądź strąci.


POZNAJ DOMINIKĘ I ASTRĘ:










bottom of page