top of page

Umów się na 

Skala N-bas

Czy wiesz, że...

  • ...ulewanie lub czkawka u niemowlaka mogą być objawem zmęczenia?

  • noworodek umie skutecznie odciąć się od bodźców, by wydłużyć swój sen?

Twoje dziecko komunikuje Ci znacznie więcej niż przypuszczasz! Nie jest też tak bezbronne jak mogłoby się wydawać. Zapraszam Cię na badanie, dzięki któremu lepiej poznasz swoje dziecko.

O
NAS

O SKALI

To jedno z niewielu narzędzi do badania noworodków. Służy do obserwowania i opisu zachowania noworodka, tj jego kompetencji i mocnych stron. Poznania jego

preferencji, umiejętności radzenia sobie ze

stresem, różnymi bodźcami i jakości ochrony snu. Skala jest

przeznaczona do badania niemowląt do 8 tygodnia życia

(włącznie). Wcześniaki mogą być badane po ukończeniu

35 tygodnia biologicznego życia.

DLACZEGO WARTO

Czasem wczesne rodzicielstwo bywa pełne wątpliwości lub rodziców niepokoi zachowanie dziecka – częsty płacz czy niespokojny sen. Skala N-BAS to doskonałe narzędzie

służące rozpoznaniu aktualnych możliwości i potrzeb dziecka. Niemowlę cały czas komunikuje się z Tobą. Skala ułatwia naukę rozpoznawania jego sygnałów, dzięki czemu wspiera w budowaniu bezpiecznej więzi. Dodatkowo jest to świetna okazja do rozmowy z psychologiem o swoich wątpliwościach dotyczących rozwoju dziecka, uzyskania porad

wychowawczych. Wszystko to umacnia rodzica w swojej roli, by bez przeszkód mógł pełnić rolę bezpiecznej bazy oraz by mógł bez przeszkód zapewniać szereg niezbędnych warunków właściwych dziecku i niezbędnych do odpowiedniego rozwoju.

Uwaga:

Skala nie jest „wróżeniem z fusów”. Badający podczas szkolenia uczy się obserwować behawioralne zmiany jak zmiana koloru skóry dziecka, natężenie płaczu, ruchy dziecka. Rozróżnia stany, w jakich znajduje się dziecko i dostosowuje do nich propozycje aktywności. Całe badanie jest dla dziecka bezpieczne i aranżowane z maksymalnym szacunkiem do dziecka i jego potrzeb (karmienie, sen).

Matki i dziecka

O
NAS

JAK WYGLĄDA BADANIE SKALĄ

Trwa około 60 minut. Może odbyć się w każdym miejscu, gdzie da się zapewnić właściwe warunki niemowlęciu, tj w domu lub w  gabinecie. Składa się z kilku etapów;

-krótkiego wywiadu na temat podstawowych informacji o dziecku,

-obserwacji dziecka w 4 obszarach: układu nerwowego dziecka, układu ruchowego, organizacji i regulacji stanów aktywności (stan czuwania, stan snu, stan pobudzenia, stan czujnej aktywności), wchodzenia w interakcje społeczne. Badający ocenia, jak niemowlę radzi sobie ze stresem, jak chroni swój sen, sprawdza co najskuteczniej je uspokaja. Wywołuje odruchy bezwarunkowe w celu zaobserwowania całego wachlarza zachowań i zmian zachodzących w jego wyglądzie. Sprawdza również reakcję na bodźce wzrokowe i słuchowe. Stara się w tym czasie wydobyć najlepsze zachowanie dziecka. Ten etap zajmuje około 20 minut.

-rozmowy z rodzicami podsumowującej badanie; czego się nauczyli, na co zwrócili uwagę, co ich zaniepokoiło. Osoba prowadząca badanie opowiada o własnych wrażeniach i odczuciach. Jest to czas na określenie mocnych stron dziecka i ocenę obszarów, które należy wzmacniać. Wszelkie niepokoje w zakresie rozwoju dziecka również są przekazywane rodzicom i jeśli trzeba, wskazywany jest odpowiedni specjalista, do którego należy się udać.

Zastosowany kilka razy na przestrzeni czasu pozwala dostrzec i analizować rosnące kompetencje dziecka, jednak powtarzanie badania nie jest wymagane.

Dlaczego warto?

-dowiesz się więcej o zachowaniu swojego maluszka

-poznasz jego kompetencje, mocne strony i obszary wymagające wsparcia

 -rozwiejesz wątpliwości dot. postępowania z maleństwem (np spanie przy włączonym telewizorze, stosowanie smoczka, szumisia itp)

-nic nie płacisz

Badanie prowadzone jest w ramach certyfikacji. Jest ono na ten moment bezpłatne.

Zarezerwuj termin w kalendarzu lub

zadzwoń pod numer 663 348 124  by umówić dogodny dla Ciebie termin

ZGŁOŚ SWOJE DZIECKO

DO DARMOWEGO BADANIA

bottom of page